Hacettepe Üniversitesi :: Ankara Devlet Konservatuvarı :: English

   

Yeşim Alkaya Yener, Türkiye


Müzikteki özel yeteneği henüz küçük yaşta H.Ü.Ankara Devlet Konservatuvarında iken farkedilen Yeşim Alkaya Yener, “Üstün Yetenekli Çocuklar Statüsü”nü kazanmış ve Lisans eğitimini bu programda Prof.Tulga Cetiz ve Prof. İlhan Baran ile tamamladıktan sonra, A.B.D. Rochester Üniversitesi “Eastman School of Music” te Prof. Rebecca Penneys ile çalışarak, henüz 20 yaşında iken en genç yaşta  “Master of Music” diploması alan kişi ünvanını almıştır. 

Daha sonra ileri piyano çalışmalarını Moskova’da Gnesinih Müzik Enstitüsü’nde Prof. T. Davidovich Gutman ve Svetlana Bogino, İtalya’da ise Prof. Konstantin Bogino ile devam ettirmiştir. 1991 ~ 1995 Yılları arasında “The Cleveland Institute of Music” Cleveland, OH.’da çalışmalarını Prof. V. Weilerstein ile sürdürmüş, Anne Epperson, Vronsky Babin, Claude Franck, Paul Schenly gibi dünyaca ünlü hocalarla çalışmış ve Sanatta Yeterlik eğitimini tamamlamıştır.

Amerika’da Uluslararası “Murray Dranoff  Duo Piano” yarışmasında Prize Winner, “Omta Grave” Piyano yarışmasında birincilik ödülleri kazanmıştır.

Orkestra ile ilk konserini, Anthony Milograno yönetiminde N.Y. Chautauqua orkestrası ile gerçekleştirmiş olan Yeşim Alkaya Yener, daha sonra Wayne Jeffrey, Louise Lane, Carl Topilow gibi orkestra şefleri yönetiminde solist olarak çalmıştır.

Yeşim Alkaya Yener, Türkiye, Bulgaristan, Ürdün, İngiltere, Almanya, Macaristan, İtalya, Polonya, Ukrayna, Bosna-Hersek, Moldova, Rusya ve A.B.D. (Cleveland OH, Rochester NY, Bloomington IN, Chicago IL, Oakbrook IL, Champagne IL, Elletsville IN Miami FL, New York N.Y, Washington D.C.) da birçok Solo, Duo Piano, Oda Müziği Toplulukları ve Orkestralar ile konserler vermiş, bu ülkelerdeki bazı Müzik Festivallerinde solist olarak yer almış, Radyo ve TV kayıtları gerçekleştirmiş, Chicago Civic Orkestrası’nda Piyanist olarak görev almıştır.

1987~2003 Yıllarında, Amerika’daki müzik okullarında piyano öğretim üyeliği ile beş yıl boyunca Müzik Bölümü başkanlığı yapmıştır. Birçok ulusal ve uluslararası piyano yarışmalarında ve Chicago’da gerçekleştirilen Eyaletler arası piyano yarışmasında Jüri Üyesi olarak görev almış, Chicago CPS Müzik yarışmalarında ise daimi Jüri Üyesi seçilmiştir.

Turkiye’ye döndükten sonra, 8th Bosnia International Music Festival’i, Szeget Üniversitesi Festivali ve 5. ve 6.  Uluslararası Pera Piyano Festivaline Solist Sanatçı olarak katılmıştır. Bunun yanı sıra, İzzet Baysal Üniversitesi 18th EAS Congress’i ve farklı yıllarda Pera Piyano Festivalinde Master Class’lar vermiş ve jüri üyeliği yapmıştır.

2010 yılında Chopin’in doğumunun 200. yılında gerçekleştirilen “Uluslararası Chopin Sempozyumu”nun Düzenleme ve Sanat Kurulu Başkanlığı görevinde bulunmuştur. Ayrıca, Ekim 2012 tarihinde gerçekleştirilen Doğumunun 200. Yılında Liszt Uluslararası Müzik Festivali ve Sempozyumu’nun, yine fikir anası olarak, Düzenleme ve Sanat Kurulu Başkanlığı görevini icra etmiştir.

Sanatçının piyano eğitimi ve müzik alanında hakemli dergilerde yayınlanmış çeşitli makaleleri vardır. Çeşitli hakemli dergilerde yayın ve danışma kurulu üyeliği yapmış olan sanatçının yabancı dilde kitap yazarlığı da bulunmaktadır.

2004 yılında yurda dönen Yeşim Alkaya Yener, Hacettepe Üniversitesinde 2006 yılında Doçentlik unvanını, 2012 yılında, ise Profesörlük unvanını kazanmıştır.

Evli ve iki çocuk annesi olan Yeşim Alkaya Yener, halen H.Ü. Ankara Devlet Konservatuarı Müzik Bölümü Başkanı ve Piyano Ana Sanat Dalı Öğretim Üyesi ve olarak görev yapmakta, yurt içinde ve yurt dışında konserler vermektedir.

28.01.15 tarihinden itibaren ziyaretçi sayısı: [ziyaretci sayisi]
Hacettepe Üniversitesi Bartok Müzik Festival ve Sempozyumu