Hacettepe Üniversitesi :: Ankara Devlet Konservatuvarı :: English

   

Edit Tasnádi, Macaristan


Budapeşte ELTE (Eötvös Loránd Bilimler Üniversitesi) Edebiyat Fakültesi’nin Macar Dili ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, ayrıca Pedagoji bölümlerinden mezun oldu (1967), sonra iki yıllık gazetecilik okulunu da bitirdi (1970). Uzun yıllar Macar Radyosu’nun Türkçe Yayınlar Servisi’nde sözcü ve editör olarak çalıştı, aynı zamanda radyoda oynanmak üzere pek çok Türk tiyatro metnini Macarcaya çevirdi. 1993-97 arasında AÜ DTCF Hungaroloji Kürsüsü’nde beş yıl yabancı uzman olarak ders verdi. 1997-2005 arasında Macar Radyosu’nun Arşivinde çalıştı, emekliye ayrıldıktan sonra Budapeşte ELTE Üniversitesi Türkoloji Kürsüsü’nde ders vermeye başlamıştır.

Çalışmalarının çoğu Macar dilinde olmakla beraber pek çok yazısı Türkçe yayınlandı. Katıldığı bilimsel toplantılarda Türk ve Macar kültürlerinin karşılaştırılmalı temalarını ele almakta, halk bilimi, türkoloji, edebiyat ve dilcilik konularına eğilmektedir. (Bu bildirilerin bir kısmı ayrı bir kitap olarak yayımlandı.)

Macar Bilimler Akademisi’nce çevirmenlere verilen Füst Milan ödülüne (1996); Akşehir’de Nasreddin Hoca Büyük Ödülü’ne (1997), KIBATEK (Kıbrıs, Balklanlar ve Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu) ödülüne (2002); Balassi madalyasına (2009), TÜRKSAV (Türk Sanatçılar Vakfı, 2011) ödülüne, ayrıca Vámbéry ödülüne (2012) Halk Kültürü Araştırmaları Kurumu’nun „Türk Kültürüne Hizmet” ödülüne(2013) lâyık görülmüştür.

Macar Dil Bilimi Derneği, Macar Filoloji Derneği, Macar doğu bilimleri uzmanlarının Körösi Csoma Derneği, Macar Gazeteciler Federasyonu, Macar Yazarlar Birliği ve Macar PEN Klubü’nün üyesi, Macar−Türk Dostluk Derneğinin kurucularından olup başkan yardımcısıdır.

Türk yazar ve şairlerinden Yunus Emre, Nâzım Hikmet, Sait Faik Abasıyanık, Tarık Buğra, Turan Oflazoğlu, Orhan Asena, Yaşar Kemal, Bekir Yıldız, Melih Cevdet Anday, Sabahattin Kudret Aksal, İlber Ortaylı, Perihan Mağden, Cem Mumcu, İskender Pala, İhsan Oktay Anar, Orhan Pamuk, Oya Baydar, Yalvaç Ural, Gül İrepoğlu, Levent Mete, Hatice Meryem, Mario Levi, Mehmet Baydur ve diğerlerinin eserlerini, ayrıca Türk folklorundan birçok eser Macarcaya; Kelemen Mikes'in ünlü eseri olan Türkiye Mektupları'nı ve Macar ozan Bálint Balassi’yi Türkçeye (Ignác Kúnos’un bir kitabını Türkçeden Macarcaya, bir kitabını da Macarcadan Türkçeye) çevirdi.

Evli ve iki yetişkin oğlanın annesidir. Fransızca da bilmektedir.

Türk-Macar kültür alışverişinde önemli bir elçi olarak çalışmalarına sürdürüyor.

 

28.01.15 tarihinden itibaren ziyaretçi sayısı: [ziyaretci sayisi]
Hacettepe Üniversitesi Bartok Müzik Festival ve Sempozyumu